4 Mayıs 2016 Çarşamba

36) MASUMİYET MÜZESİ - ORHAN PAMUK


Yapı Kredi Yayınları
561 sayfa

Uzun zamandır Orhan Pamuk okumamanın eksikliğini hissediyordum. Yeni kitabı da çıkınca okumayan tek ben kalmışım gibi bir duyguya kapıldım. :D

Bu yılın başında arkadaşımla İstiklal’de yürürken gözümüze Masumiyet Müzesi tabelası çarpmıştı. Okuyalım, gideriz gibi laflar etmiştik. Ben de bunu hatırlayıp, arkadaşıma doğum gününde Masumiyet Müzesi’ni aldım ve beraber okumaya başladık.

Birlikte okumaların çoğunda olduğu gibi, bitirmeyi eş zamanlı yapamadık. :D

Masumiyet Müzesi, hızlı başlayıp ortalarına doğru iyice yavaşlayan bir kitap oldu benim için. Aslında durum hikayesini, kahramanların iç seslerini okumayı severim. Bu kitapta karakterlerin hiçbirini sevemediğimden midir bilinmez, böyle olmadı.

Masumiyet Müzesi, Kemal’in hayatındaki en mutlu anı bulmasını anlatan bir kitap… İçinde tutku, saplantı ve pişmanlık var. Aşk? Yaşananlar benim aşk tanımıma uymuyor ama The Washington Post’a göre: "Pamuk bu kitapla aşkı elle tutulur bir şey olarak önümüze koyuyor." Okuyup, kararınızı verin :D

Kitap 70-80’lerin burjuva hayatını da gözler önüne seriyor. Dış dünyada olan sağ-sol çatışmalarını, darbeleri önemsemeyen bir topluluk…

Kitaptan betimlemeleri, iç sesi çıkarırsak geriye 100 sayfa falan kalır herhalde. :D Masumiyet Müzesi’ni pembe diziye ya da Yeşilçam filmlerine de benzetebiliriz.

Yakınmalarımı boş verin, kitap bittiğinde, okuduğum için mutlu olduğumu hissettim. Müzeye gitmeyi heyecanla bekliyorum :D

***

“Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum. Bilseydim bunu koruyabilir, her şey de bambaşka gelişebilir miydi?”

“Mutlu anlardan geriye kalan eşyalar, o anların hatıralarını, renklerini, dokunma ve görme zevklerini bize o mutluluğu yaşatan kişilerden çok daha sadakatle saklarlar.”

“Her akıllı insan hayatın güzel bir şey olduğunu, amacının da mutlu olmak olduğunu bilir. (…) Ama sonra yalnızca aptallar mutlu olur.”

“Her güne ertesi günün daha iyi olacağını, onu birazcık olsun unutmuş olacağımı umarak başlıyor, ama ertesi gün karnımdaki ağrının hiç değişmediğini, acının sürekli yanan kuvvetli bir kara lamba gibi içimi karartmaya devam ettiğini hissediyordum.”

“Hayatın, insanlığın çoğunluğu için, içtenlikle yaşanması gereken bir mutluluk değil, baskılar ve cezalarla ve inanılması gereken yalanlarla yapılmış dar bir alanda, sürekli bir rol yapma hali olduğunu, ilk bu sıralarda sezmeye başlamış olmalıyım.”


“Kadınla erkeğin yan yana gelemediği,birbirleriyle görüşüp konuşamadığı memlekette aşk olmaz.”


49 yorum:

 1. Ben bu kitabı bitiremedim, konu hoşuma hiç gitmedi ve bıraktım. Zaten Orhan Pamuk'la yıldızımız pek barışmamıştı, herkes çok sevince dur deneyeyim demiştim. Ama Kafamda Bir Tuhaflık'ı sevdim bak. Onu bitirebildim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Handan,
   Konu çok basitti bence de, karakterleri ben de sevemedim. Uzun bir aradan sonra Kafamda Bir Tuhaflık'ı deneyebilirim sanırım :D

   Sil
 2. Hiç Orhan Pamuk okumadım, Handan gibi yıldızım barışmadı ama benim sebebim siyasi, yani malum onun pkk yalakalığı filan soğuttu. İnadına okumuyorum gibi bir şey. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bücürük ve Ben,
   Siyasi olarak bakarsak ben de sevmiyorum ama yazarlığını görmeden hakkında çok yorum yapamıyordum. Gerçi kesin bir fikre sahip olmam için birkaç kitabını daha okumam gerek :D

   Sil
 3. aslında iç sesli romanları severim ama orhan pamuk okumayı düsünmemiştim fakat bir şans verebilirim ilerde bu yorumdan sonra :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayatım Kitap,
   Kitabın çoğu Kemal'in iç sesiyle düşünceleriyle geçiyor :D Belki seversin :))

   Sil
 4. Altınlar güzel olmuş Hiç okumadım Orhan Pamuk kitaplarını ama bakarım bir sen böyle güzel anlatınca bir başka baktım şimdi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sessizkaldım,
   Bir dene bakalım :)) Benim de ilk kitabımdı :))

   Sil
 5. Abovv alıntılar diye yazacağıma altınlar yazmışım :))))

  YanıtlayınSil
 6. kara kitap adlı kitabından etkilenmiştim bir ara yeniden Orhan Pamuk kitaplarına başlamalıyım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Maviye İz Süren,
   Ben de Kara Kitap'ı denemeliyim :))

   Sil
 7. Orhan Pamuk'tan okuduğum tek kitap bu ve maalesef ben de sevemedim. Kitaptaki karakterleri sevmedim ve aşkı inandırıcı bulmadım. Bu yüzden kitabı sıkılarak okudum. Başları neyse de sonlarını zorla okumuştum. Yazarın diğer kitapları daha iyiymiş diye duydum. Elimde Benim Adım Kırmızı var. Onu da sevmezsem bir daha Orhan Pamuk okumam herhalde.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şule Uzundere,
   Aynı duyguları paylaşıyoruz. Belki karakterleri sevsem, konuyu göz ardı edebilirdim. Ama yine de müzeyi merak ediyorum :D
   Ben de İstanbul'unu deneyeceğim sanırım :))

   Sil
 8. Hiç okumadım Orhan Pamuk niyeyse...

  YanıtlayınSil
 9. ''Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.'' Henüz okumadım,sıradaki Pamuk kitabım bu olacak :) Hatıraların Masumiyeti'ni de izlemeyi istemiştim ama yaşadığım şehir el vermedi maalesef :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Nazlıhan,
   İlk cümlesi kitabın :D Hatıraların Masumiyeti'ni ben de izlemeyi istiyorum :))

   Sil
 10. Orhan Pamuk kitaplarını ben seviyorum. Bazı kitaplarını da okudum ancak Masumiyet Müzesi'ne sıra gelmedi henüz. En kısa zaman da okumayı düşünüyorum Teşekkürler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitap Güneşim,
   Ben sanırım şu an pek sevmiyorum :D Diğer kitaplarını da denemem gerek ki tam kararımı vereyim :)) Ben teşekkür ederim :))

   Sil
 11. Orhan Pamuk kitapları beni çok yoruyor. Paragraf uzunluğunda cümleler kitaplarını okunmaz hale getiriyor.

  YanıtlayınSil
 12. Eksikliğini hissetmek ... Orhan Pamuk ...
  Bu kadar olur bugün yazdığım mim de de Cevdet Bey Ve Oğulları kitabına değinerek benim yasaklı yazarlarımdan olduğunu bahsetmiştim ...
  Alıntıları gayet yeterli geliyor bana ...
  Takdir ediyorum sizleri ...
  Ne mutlu severek okuyorsun ...
  Keyifli okumalar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Didemika,
   Bu kitapta da Cevdet Bey ve Oğulları geçiyordu :D Bazı yazarlar konusunda alıntıların yeterli geldiğini ben de söyleyebilirim :)) Orhan Pamuk içinse henüz karar vermedim :))

   Sil
 13. Orhan Pamuk benim içinde zor bir yazar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Abdullah Özer,
   Diğer kitaplarını da okuduğumda son kararımı vereceğim :D

   Sil
 14. en iyileri ilk kitapları , bunlar biraz akmayan pembe dizi kıvamında :D

  YanıtlayınSil
 15. Orhan Pamuk'u ''Yeni Hayat''kitabını okuduktan sonra bırakmıştım (asıl zor kitabı odur bu arada), sonra da isabet olmuş diye düşündüm Nobel almak için yaptıkları, son zamanlardaki söylemleri, döne döne birhal olması haklıymışım dedirtti. Özetle ben de artık Orhan Pamuk okumuyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gül Akça,
   Ben de diğer kitaplarını da okuyup, sizin gibi son kararımı vermek istiyorum :))

   Sil
 16. Ben bir çok kitabını okumadım. Emoji olsa utanmış bir tane koyardım.

  YanıtlayınSil
 17. Salıncak ne kadar güzel doğum günü hediyesi almışsın :)) bu arada yok okumayan bir sen kalmadın bende ne yarım kalan kitaplar var şu sıra deli gibi film izliyorum yaz gelse de kumsal da hepsini okuyup bitirsem :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gözde'nin Blog Günlüğü,
   Geçen ayın sonu bu ayın başı dizi ve film izleme hastalığına ben de tutulmuştuum :D İnsan bağımlı oluyor cidden :D Finallerim neredeyse geldiği için -1 hafta sonra- mecburen bıraktım :// Yaz gelince iyice tembelleşiyorum ben ya, koalaya dönüyorum ://

   Sil
 18. Ben sonuna kadar okudum ve bitince de eksiklik hissettim. Bir hafta gibi bir sürede okumuştum. Alışmışım karakterlere mekanlara. Dizi tadında gerçekten. Ben sevdim. İçinde bileti de var bu yaz aksilik olmazsa gideceğim müzeye gitmeden önce bir kez daha okurum kitabı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Naz O,
   Biz de müzeye gitmek istiyoruz ama bitirince eksikliğini hiç hissetmedim. :D Füsun ve Kemal'i hiç sevememiştim, kurtulduğum için mutluyum :D

   Sil
 19. Herhangi bir kitabı yarıda bırakma huyum yoktur. O yüzden bırakmamak için zor bela bitirdiğim bir roman oldu benim için Masumiyet Müzesi. Oysa (kendisinden pek hoşlanmasam da) Orhan Pamuk romanlarını severim.
  Füsun, Füsun, Füsun... Gına gelmişti:) Aynı fikri paylaşanların çok olduğunu görüyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sezer Eser Perker,
   Evet, aynı duyguları ben de yaşadım, karakterleri pek sevmedim ama sona doğru Kemal'in ettiği bir laf için okuduğuma memnunum :)) Diğer kitaplarını da deneyeceğim ilerde :))

   Sil
 20. Bilmiyorum ya ben sıkıldım bazı yerlerde. Hele ki sibel den sonra sürekli diğer kizin evine gitmesi, nişanlısı da var falan o süreç çok uzadı bence. Bu bolum sıktı beni. Küpelerini saklaması falan hoştu. Ama sonları sıktı

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Anne Güncesi,
   Ben de Sibel'i aldattığı için çok sinirlenmiştim, o yüzden Füsun'a olan aşkını gerçekçi bulamadım. :D

   Sil
 21. o eksikliği ben de hissediyorum ama ben Kafamda Bir Tuhaflık Var ile başliiiciiim sanırım:) bu kitabı yarım bırakan çok kişi duymuştum, maşallah sana;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitap Sevinci,
   Yarım bırakılacak kadar da değil ya :)) Biraz yavaş ilerliyor ama müzesi için değer :D Kafamda Bir Tuhaflık beğenilmiş, umarım sen de seversiin :))

   Sil
 22. Orhan Pamuk'un bir kaç kitabını okudum ama tek sevdiğim kitabı 'Benim Adım Kırmızı'ydı. Belki de o kitabı çok güzel olduğu için diğerlerin de aynı güzelliği yakalayamadığım için diye düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Üstün Zekalılar,
   Benim Adım Kırmızı'ı hakkında çok olumlu yorum duydum, merak ediyorum :)) Belki de Orhan Pamuk okuma listemde öne çekmeliyim :))

   Sil
  2. Bence pişman olmazsın. Tabi beklentini yükseltip sonradan hayal kırıklığı yaşatmakta istemem. Kitaplar konusu bazen çok karışık olabiliyor. Kimine çok güzel gelen bir kitap kimine çok kötü gelebiliyor :-))

   Sil
 23. İtiraf ediyorum hiç Orhan Pamuk okumadım ama okumayı deli gibi istediğim yazarlardan biri. Masumiyet Müzesi'ni yakın zamanda okumak istiyorum ve sonrasında da yazarın diğer kitaplarını okuyup devamını getirmeyi. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlkay Özgür,
   Bende de devamı hala gelmedi :D Okuduktan sonra müzeye gitmeyi ihmal etme :))

   Sil