26 Temmuz 2018 Perşembe

ATLAS SİLKİNDİ - AYN RAND


41
Plato Film Yayınları
Çeviri: Belkıs Dişbudak
1201 sayfa

Atlas Silkindi yazarın okuduğum ikinci kitabı -ilki Ego’ydu-. İngilizce adıyla Atlas Shrugged 3 bölümden oluşuyor: İtirazsız, Ya Öyle Ya Böyle, Gerçek Gerçektir.

Ayn Rand bu kitabında kurucusu olduğu objektivizmin ilkelerini anlatmış. Düşüncelerini bu 1200 sayfalık romanın içine yerleştirmiş. Uzun olduğuna bakmayın, genel olarak akıcı bir kitap ve devamında ne olacağını merak ettiriyor. –Durağanlaştığı yerler yok diyemem ama bu kalınlıkta bir kitap için normal olduğunu düşünüyorum.-

Yaratıcılık ve üretkenliğin savunulduğu bu kitapta, distopya ve ütopya iç içe geçmiş durumda. Dünyayı sırtında taşıyan Atlas’ın, günümüzde üreten, çalışan ve yaratan insanlar olduğunu düşünmüş müydünüz?

Derslerimde sürekli geçen ‘kamu yararı’ kavramına farklı bir bakış açısıyla bakmama sağladı Ayn Rand. Başarının normal, başarısızlığın istisna olması gerektiğini; ‘ben’in ‘biz’den önce geldiğini romandaki kahramanlar yoluyla bize anlatıyor. Kişi ve mesleği arasındaki ilişkiyi de çok iyi aktardığını düşünüyorum.

O zamansa büyük düşünelim ve tekrarlayalım: “Hayatım ve hayatıma olan sevgim adına yemin ederim ki, hiçbir zaman bir başka insan için yaşamayacağım ve başka bir insandan benim için yaşamasını istemeyeceğim.

Eylemcan'a kitap için teşekkür ediyorum buradan. :)

Kitaplı günler!

“Varoluşun en harikulade duygusu buydu. Güvenmek değil… bilmek!”

“Ona ‘Kalbinde acıma duygusu olmayan birinden daha kötü insan var mıdır?’ diye sorulduğunda, ‘Vardır,’ demişti. ‘Başkasının kendisine acımasını silah olarak kullanan insan.’”

“Para, toplumsal değerin barometresidir. Ticaretin iki tarafın rızasıyla değil de, zorlamayla yapıldığını görürseniz, üretebilmek için hiçbir şey üretmeyen insanlardan izin almanız gerektiğini görürseniz, paranın mal alıp satanlara değil de, ikramlar, iltimaslar alıp verenlere doğru aktığını görürseniz, insanların çalışmayla değil de, nüfuzla zenginleştiğini gözlemlerseniz ve yasalarınız da sizi bütün bunlardan korumuyorsa, tam tersine, o insanları size karşı koruyorsa, yolsuzluğun ödüllendirildiğini, dürüstlüğün kendini feda etme anlamına geldiğini anlarsanız, toplumun yazgısının yok olmak olduğunu anlarsınız.”

“İnsanın tek ahlaki amacı, kendi mutluluğudur, ama ona ancak kendi değerleri aracılığıyla ulaşabilir. Değerler kendi başına amaç değildir, ödül de değildir, kötülüğün ödülüne bir kurban yemi de değildir. Değerlerin ödülü Hayat’tır, hayatın amacı ve ödülü de mutluluktur.”

“Güç ve akıl birbirinin tersi olan kavramlardır; silahın girdiği kapıdan ahlak çıkar.”21 yorum:

 1. Ben de şu anda Hayatın Kaynağı'nı okuyorum :) Okuduğum ilk kitabı, hoşuma gitti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Handan,
   Tesadüfe bak :)) O da kalın kitaplarından sanırım :))

   Sil
 2. Bu kitabı daha öncesinde bir youtuberda görmüş ve merak etmiştim. Kitaba dair hatırladığım şeyler adı ve dev gibi olan ebatıydı. Şimdi sende görünce de merakım depreşti :) Alıntıları çok beğendim özellikle. Bir ara okurum okumasına ama o ara bu ara olmasa gerek. Yorumuna sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlkay Özgür,
   Ebatı biraz dev gibi kabul ediyorum :D Zamanı geldiğinde okursun :))

   Sil
 3. Çok sayfalıymış ama alıntıları okuyunca, ki zaten sen de akıcı demişsin, çok okumak istedim. Hayatın Kaynağı'nın film halini izlemiştim çok uzun yıllar önce, çok da eski bir filmdi hayran kalmıştım.
  Eline sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bücürük ve Ben,
   Atlas Silkindi'nin de filmi varmış, izlemeyi düşünüyorum ileride :))

   Sil
 4. Okumadım. Sanırım okuma listemde olamayacak bir kitap :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Acemi Demirci,
   Başka kitaplarla yola devam öyleyse :))

   Sil
 5. Hayatımıza bir şeyler katacak faydalı bir kitap öyleyse. Teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 6. Çok sevdiğim bir kitaptır. Sevgiler:)

  YanıtlaSil
 7. Para toplumsal değerin barometresidir... diye başlayan alıntı çok anlamlı. Ancak yazarının ben ve biz arasındaki öncelik sırası ve insanın tek ahlaki amacı kendi mutluluğudur ifadesine katılamayacağım. Kitap tanıtımınız ve emeğiniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. ayn rand ben de çok kalın bir kitabını okuduydum, güzel ama ağır, yazlık diyil yaaa :) sıcakta nası okuduun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deeptone,
   Sıcakta biraz zor oldu :D Sıcakta her şey zor değil mi ya Deep? Kış gelsin artık :D

   Sil
 9. Kesinlikle okumak istediğim bir kitap, paylaştığın için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 10. vay geçmiş olsun diyelim mi o halde :D severiz Ayn Rand'ı her fikrine katılmasak ta :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap Eylemi,
   Hahaha olsun :D İyi ki okudum dedim :D

   Sil
 11. Bu kitabı nereden temin edebiliriz acaba?

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...