24 Mart 2018 Cumartesi

ÖBÜRKÜLER - MAHİR ÜNSAL ERİŞ


14
Karakarga Yayınları
139 sayfa


Mahir Ünsal Eriş’ten sadece Olduğu Kadar Güzeldik’i okumuş ve hikayelerini sevmiştim.

Öbürküler ise yazarın yeni romanı. Tabii kasımda basılmış, ben biraz gecikmeyle okuyorum ama olsun.

Kitabın arka kapağını okuduğumda daha farklı bir roman beklediğimi itiraf edeyim. 60 yıllarda geçse de dönemin olaylarına pek değinilmemiş.

Öbürküler, Anadolu’dan İstanbul’a gelen bir ailenin 57 numarada yaşadıklarını ve komşularını anlatıyor.

Kitap hem korkutuyor hem de gülümsetiyor. Eğer kitaba gece başlarsanız korkutma kısmı daha ağır basabilir. Tecrübeyle sabittir.

Yazarın tarzının hikayeye daha uygun olduğunu düşünsem de, romanı da beklentiyi yüksek tutmadan okunabilir.

Kitaplı günler 💜

Not: Kitapların Senfonisi, Blogger Direnişi: Güncel Kalabilen Kitap Blogları etkinliği başlatmış. Tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kendisi de yazısında belirtmiş, birçok kitap blogu artık yazmayı bıraktı ve bookstagrama döndü. Instagram kullanmayı bırakmış biri olarak eksikliğini çekmediğimi ve orada geçirdiğim zamanlar için de biraz üzüldüğümü söyleyebilirim. Çünkü instagram git gide "okumaya vakit ayırmaktan çok cafcaflı kitap fotoğrafı çekilen" bir ortama dönüşüyordu, okumayanların bile takipçi için fotoğraf çektiğini gördüm. Sonuç olarak blog yazmaya ve direnişe devam! ✋
28 yorum:

 1. Emeğine sağlık, 57 numara olunca çok büyük bir sitede yaşıyorlar diye düşündüm, 60'lı yıllar çocukluğum ve güzel yıllardı şimdi düşünüyorum da, ne terör vardı, ne türban deyi bir şey, ne de insanı dinle kandıran partiler...yolsuzluk filan da herhalde çok azdı ki, duymadık hiç. İnstagram hesabım yok, açmaya da niyetim yok, hatta bugün senaryolarım bloğumu sildim, içindeki tüm hikayeleri de bu bloğuma aktardım ancak üstüste paylaşım oldu istemeden:(

  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bücürük ve Ben,
   Tek blogda toplamak güzel oldu bence :)) 60 yılları görmek isterdim ben de :))

   Sil
 2. Ben de blogger direnişine katılıyorum. Zaten benim blog dışında bir hesabım hiç olmadı;)) Duyurduğunuz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gül Akça,
   Ne güzel, benim de artık sadece blogum var :)) Direnişe devam o zaman :))

   Sil
 3. Ne kadar güzel söylemişsin 'okumaya vakit ayırmaktan çok cafcaflı fotoğraf çekilen bir ortam' diye. Sonuna kadar katılıyorum. Önceden bookstagram falan yoktu, hatırlıyorum da kitap bloglarını ne büyük keyifle okurdum. Çok öncesinden bahsetmiyorum aslında 5 yıl öncesi falan. Ben de blog açmak isterdim. Çünkü blog yazılarını okurken yazarın bundan zevk aldığını hissederdim. Okuması da zevkliydi çünkü. Ama bookstagram hiçbir zaman sıcak gelmedi bana. Asıl üzücü olansa o zaman okuduğum blogların şu anda aktif olmaması. Bu yüzden bu etkinliği ben de çok sevdim.

  Daha önceden yazardan bir şeyler okumadım ama öneri için teşekkürler, yine :) Bu arda arka planın yeni sanırım, değilse de kusura bakma. Bloğunu ilk açtığımda sayfa yüklenirken sadece arka planı bütün olarak görme fırsatım oldu da. Çok hoşuma gitti :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlkay,
   İyi ki blog açmışsın :)) Belki bloga vakit ayıramıyorlardır, ileride geri dönerler çünkü blog bir hayli zaman alıyor (içimdeki Pollyanna konuştu :D)
   Olduğu Kadar Güzeldik'i tavsiye ederim yazardan. :)) Evet, arka planım yeni, kış bitince bir değiştireyim dedim Disneyland şatosu yaptım :D Teşekkürler :D

   Sil
 4. ay bu yazarı okuycam aklımdaa. dergilerde okuyom yazılarını çok sevdim yaa :) beklenti yüksek olmuycak tımams :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deeptone,
   Dergilerde birkaç yazısını ben de okumuştum :D Hikayeleri daha güzeldi Deep :))

   Sil
 5. Bu aralar bende istiyorum korkutmalı kitap,felsefe felsefe başım çok dumanlı :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sunun Harikalar Diyarı,
   Sürekli felsefe okuyamıyorum ben, sürekli ders kitabı da okuyamıyorum :D

   Sil
 6. Hala yazarı okumadım ama en merak ettiklerimden 😊

  YanıtlaSil
 7. İnstagram hesabımı ben de kapattım. Çok vaktimi alıyordu. Şimdi kitap okumak için bol bol vaktim var :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şule Uzundere,
   Sanki günler daha uzunmuş gibi gelmişti bana da :D

   Sil
 8. Maalesef Instagram yorumlarının çoğunda kişi yalnızca kitabın konusunu anlatıyor ve "Oldukça sevdim." diye bir cümleyle bitiriyorlar. Bana da o ortam pek samimi gelmiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belle’nin Kütüphanesi,
   Haklısın, bana da gelmiyor. 🤷🏻‍♀️

   Sil
 9. sosyal medya kitapçılıkları diye bir bölüm açılsın üniversitelerde :D nasıl kitapçılık yapılırı anlatırlar :D iyidi kitap ya , eski öyküleri gibi değildi fekat değişikti :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap Eylemi,
   Bence kitap okuma meslek haline gelsin :D

   Sil
 10. Gece başlama konusunda çok haklısın. Korku katsayısı oldukça yükseliyor ki buna benim bulaşık makinamda eşlik etmişti :))

  Yaşasın bloglar diyoruz o zaman ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oytunla Hayat,
   Ben de gece yarısı okurken, terliğim kıpırdamıştı çok korkmuştum :D
   Yaşasın :))

   Sil
 11. Çok haklı bir serzeniş Elifcim :)

  YanıtlaSil
 12. Hey, seni mimledim. Umarım yaparken zevk alacağın bir mim olur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belle’nin Kütüphanesi,
   Mim için çok teşekkürler :))

   Sil
 13. bu kitabı merak ediyordum, kararsızdım ama yazından sonra okumak istiyorum:) blog direnişine sonuna kadar devam:)) sevgileR:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eren,
   Umarım seversin, hikayeleri kadar olmasa da güzeldi :D

   Sil
 14. ben de yalnızca Olduğu Kadar Güzeldik'i okuyup sevmiştim, bu kitap beni biraz ürküttü tırsak bi insanım :D bookstagram konusuna gelince, çok nadiren o fotoğrafların altındaki kitap yorumlarını okuyorum, çünkü instagram bir fotoğraf ortamı bence bir blog değil. ve en tüylerimi diken diken eden olay da instagram hesabından blog diye bahsedenler. hayır azizim hayır, bir blog ööyle iki fotoğraf çekip 3 cümle yorum yazmakla olmuyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bi Poşet Kitap,
   Nasıl da haklısın :D Tamam kabul ediyorum, bazı kitaplara uzun uzun yazılmaz ama hepsi de iki cümleyle de geçiştirilemez ki

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...