22 Mart 2018 Perşembe

MARİNA - CARLOS RUIZ ZAFON

kırmızı kedi

13
Kırmızı Kedi Yayınevi
Çeviri: Başak Öztan
220 sayfa“Kendi sorunlarından uzaklaşmak için başkalarının sorunlarını okumak gibisi yoktur.”

Zaman zaman hiç adını duymadığım kitapların büyüsüne kapıldığımı ve ‘beni al’ çığlıklarına karşı koyamadığımı biliyorsunuz. Marina’da bunlardan biri.

Beni kitaba çeken ilk unsur kapağıydı. Etkileyici bir resim olduğunu düşünüyorum. Kırmızı Kedi’den de çıkınca seveceğimi hissettim. Siparişim elime ulaşınca hemen başladım.

Yazarın adını duymama rağmen aslında Carlos Ruiz Zafon, İspanya’nın yaşayan yazarları arasında en fazla tanınanıymış. Pek çok uluslararası ödülün de sahibiymiş. Marina yazarın, eserleri arasındaki favorilerinden biriymiş. Bunları size önsözden aktarıyorum.

Konusuna bakacak olursak, Barcelona’da yatılı okulda kalan Oscar şehri keşfetmeyi çok seviyor ve bu sayede Marina’yla tanışıyor. Kitap adını bu karakterden alıyor.

Yazar, sanıyorum ki Frankenstein’dan esinlenmiş. Ayrıca karakterlerden birinin adı Maria Shelley. Frankenstein’ın yazarı Mary Shelley’e selam olsun.

Marina genç-yetişkin eseri olsa da içinde yer yer korkutucu bölümler içeriyor. Gece iki de okurken irkildiğimi itiraf edeyim. Yine de uzun zamandır kitap okumak için geç saate kadar oturmamıştım.

Beğendim Marina’yı. Yazarın diğer kitaplarını da almayı düşünüyorum.

“Yalnızca gidecek bir yeri olan insanlar kaybolur.”

“Bazen en gerçek şeyler yalnızca hayal gücünde yaşanır… Asla yaşanmamış olanı hatırlarız sadece.”

“Cehenneme giden yol iyi niyetlerden oluşur.”
20 yorum:

 1. Bu kitap benim de dikkatimi çekmişti (özellikle kapağı) fakat türü bana uymuyor bıraktım o yüzden. Sizin tanıtımı okuyunca rahatladım, hakikaten bana uymayacakmış. Elinize sağlık sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gül Akça,
   Yardımcı olabildiğime sevindim :)) Kitaplı günler :))

   Sil
 2. Kapağa büyülterek baktım, hortlaklı şato dediğim evlere benzettim:)))korktum bayağı:)))Frankenstein'ı bir kadının yazdığını bilmiyordum şaşırdım.:) Emeğine sağlık. Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bücürük ve Ben,
   Frankenstein'ı bir kadının yazması gurur verici değil mi? :)) Hortlaklı şato konuya da pek uzak olmadı :))

   Sil
 3. Büyüleyici kapağına baktım ve yorumunu okurken de umarım beğenmiştir bende alır okurum diyerek okudum :) Listeye ekledim blogcan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devrik Cümleler,
   Umarım sen de seversin blogcan, ihtiyacım olduğundan mı nedir baya hızlı ve beğenerek okudum :D

   Sil
 4. Sayende yeni kitaplar keşfediyorum.Not ettim.^^

  YanıtlaSil
 5. kapak gerçekten şahane, konu ilginç, okurken irkildim diyorsun, hmm listeme ekliyorum:)) sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eren,
   Ben biraz korkak da olabilirim, bunu da dikkate al okurken :))

   Sil
 6. Yazarın bir tek Rüzgârın Gölgesi romanını okudum. Sevmiştim. Aslında romanlarına devam etmek istiyorum. Marina okuyacaklarımdan biri olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sezer Eser Perker,
   Ben de sıraya Rüzgarın Gölgesi'ni alayım :))

   Sil
 7. Kapak gerçekten çok güzel,çok gotik ve bu tarzı çok severim :) Tanınmamış yazar ve kitaplara şans vermek bencede çok güzel,insan harika yazarlar tanıyabiliyor.Ben hep bu düşüncedeydim bir ara sevdiklerim tarafından çok eleştirilmiştim ve yapmayacağım bir şey yapıp geri adım atmıştım,bu aralar eski bene geri döndüm :) Bu kiyabı bende listeme aldımmm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sunun Harikalar Diyarı,
   Her zaman olmasa da arada tanınmadık yazarlara şans vermemiz gerektiğini ben de düşünüyorum, bu yüzden kitapçılarda dolaşıp yeni kitap keşfetmeyi seviyorum :)) Gotik tarzı ben de seviyorum -ne çok şey seviyorum :D- Umarım beğenerek okursun :))

   Sil
 8. Kitabın kapağı gerçekten etkileyici. Hatta beni de çekti desem yeridir :) Yazarın kitaplarından okumadım ama belki bu kitap ileride bir başlangıç olabilir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlkay,
   Kapak seçimini çok ustaca yapmışlar, bazen böyle kapağına aldanıp aldığım kitaplar kötü çıkabiliyor. Neyse ki Marina öyle olmadı ve sevdim :))

   Sil
 9. Kapağı beni de büyüledi. Çok esrarengiz duruyor. :)

  YanıtlaSil
 10. hiç duymadığım bi yazar saooool sevmişsin deee keşfetmeli madeeem :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...