20 Ekim 2018 Cumartesi

Erasmus: Floransa'da ZamanTam olarak 1 ay 8 gündür Floransa’dayım. Kısa göründüğünü biliyorum ama olduğundan daha uzunmuş gibi hissettiriyor. Sanki yaşadıklarım 1 ay 8 güne sığmayacak kadar fazla…

Şu an bu satırları yazarken bir kafeye oturmuş, kahve içiyorum. Erasmus biraz yalnızlık da çünkü… Farklı bir ortama girip, kendini denemek, sınırlarını görmek, düşünmek… Üzülmek ve mutlu olmak… Özleyeceğini düşünmediğin şeylerin eksikliğini çekmek… Ayrıca benim için lisans öğrencisi olduğum halde yüksek lisans dersleri almak. Bu büyük bir problem, tavsiye etmiyorum, bir haftadır 5 tane sunumu nasıl yapacağımı kara kara düşünüyorum. Erasmus yaparken, okula gitmeyip sadece gezerek dersleri geçme kavramının şehir efsanesi olduğunu belirtmek istiyorum. En azından Floransa için bu böyle, derslerde devam zorunluluğu var, çok fazla şey talep ediyorlar.

Neyse karalar bağlamayalım, geçen yazımda söz verdiğim konuya gelelim. Floransa’da nereleri gezdiğimden, nereleri gezmeniz gerektiğinden söz edecektim. Hepsini yazarsam çok uzun bir yazı olacağı için, favorilerimden başlayıp yavaş yavaş anlatmaya karar verdim. O zaman Duomo’yla başlayalım.

Duomo:


Cattedrale di Santa Maria del Fiore yani Floransa Katedrali’nin yapımına Arnolfo di Cambio tarafından 13. yüzyılda başlanmış. Son düzenlemeleri ise Filippo Brunelleschi yapmış. Katedralin hemen yanındaki sekizgen bina ise vaftizhane.Benim içinse Duomo Floransa’nın en görkemli ve güzel yapısı. Buraya geldiğim ilk gün SIM kartı alacağım mağazayı ararken birden karşıma çıkmıştı. Öylece durup güzelliğini izlemiştim. Tam o dakikada İtalya’da olduğumu hissetmiştim.Aslında Duomo’yu gezmiş sayılmam, sadece meydanda defalarca bulundum. İçini, çan kulesini ve vaftiz bölümünü gezmek için ayın ilk pazarını bekliyorum. Bildiğiniz üzere, her ayın ilk Pazar günü burada müzeler bedava. Harika bir uygulama çünkü müze girişleri ucuz değil maalesef.

Piazza delle Signoria:Signoria Meydanı’da en sevdiğim yerlerden biri. Oturup, heykelleri izlemek beni dinlendiriyor. Kendisi bir nevi açık hava müzesi gibi.Meydanda bulunan Palazzo Vecchio 14. yüzyılda yapılmış, Medicilerin taşınmasıyla bu adı almış. Sarayın girişinde Michelangelo’nun David heykelinin kopyası ve Bardinelli’nin Herakles ise Cacus’u mevcut.


Uffizi Galerisi’nin de bu meydanda olduğunu söylemeliyim.

Galleria dell’Accademia:


İtalyanca kursuna giderken her gün önünden geçerdim. Sabahın köründe bile olan sıraya inanamazsınız! Gezmek için Ekim ayının ilk pazarını bekledim ve ben de kapının önündeki kuyruğa katıldım. Tamam, itiraf edeyim Accademia’yı David’i görmek için gezmek istiyordum. Aslında David Heykeli ilk olarak Palazzo Vecchio’nun önüne yerleştirilmiş, yıpranmasın diye Accademia’ya taşınmış.Accedemia’da genellikle Michelangelo’nun ve Bartoli’nin eserleri mevcut. Bir bölüm ise müzik aletlerine ayrılmış.

Tarihine bakarsak, 1563 yılına kurulan Galeri Avrupa’nın resim, heykel üzerine ilk okulu olma özelliğini taşıyormuş.Gezmesi 2.5-3 saat süren Accademia beklediğim sıraya değdi! Buradan çıkınca Palazzo Piti’yi gezme fırsatı da buldum ama o da başka bir postun konusu olsun. :)

22 yorum:

 1. Harika yerler, harika fotoğraflar.. Bunun yanı sıra harika bir deneyim olsa gerek :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlkay Özgür,
   Bazen harika, bazen değil :D Çoğu zaman zor :D Gelmek istersen, bekleriim :D

   Sil
 2. oooo DAvidçiğin ve sen :D keyifli bir erasmus olsun , bir ay mı oldu ya , bana bile 3-4 ay oldu gibi geliyor valla , acayip özlüyorum seni :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitap Eylemi,
   David çok yakışıklı değil mi? Kıvırcık hem de :D
   Ben de çok özlüyorum, bana da upuuuuuzuun gibi geliyor...

   Sil
 3. Çok güzel görünüyor Floransa, sana hem kolaylıklar hem de bol bol gezmeler diliyorum. :)

  YanıtlayınSil
 4. Eğlenceli bir yer kesinlikle...

  YanıtlayınSil
 5. Buram buram tarih kokan yerler. Fırsat buldukça bol bol gez bizim için de. :)

  YanıtlayınSil
 6. Zorluklarıya birlikte güzellikleri de görmeye fırsat olsa gerek Erasmus..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Arif Öztürk,
   Evet güzellikleri de görmeye imkan sağlıyor :))

   Sil
 7. Bravo gerçekten, sana çok şey katmış olmalı bu deneyim, hepsinin üstesinden geleceğine eminim, iyi şanslar:) yazın şahane bu arada, sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eren,
   Umarım katıyordur :)) Teşekkür ederim, iyi şansa da ihtiyacım var sanırım :D

   Sil
 8. okul şartları hafif olmasa da tarihin iyi tadını çıkarıyon bellii. ispanyol pansiyonundaki gibiii olmadı mı hemen arkadaşların yaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Deeptone,
   Hemenceciik olmadı daha doğrusu ben istediğim tarzda kişiler bulamadım :D

   Sil
 9. Floransa gördüğüm en güzel yerlerden biri. Duomo heybetiyle büyülüyor. Akademide saatlerce sıra beklemeyi göze alamadım. Bir dahaki gidişimde kesinlikle bekleyeceğim. Keyfini de çıkarmalısın şehrin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beyaz Yakalı,
   Sadece yarım saat sıra bekledik :)) Akademi sırası hızlı ilerliyor.

   Sil
 10. Bana erasmus demeyin içim gıcıklanıyor yahu, eyyyyy floransa, sen ne güzel biyersin yahu...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Opencart Paketleri,
   Turist olarak bakarsak, evet çok güzel :))

   Sil
 11. Ben de İsveç'teydim, biliyorsun...
  Güzeldir Erasmus... :)
  Bölüm neydi bu arada? :)
  Ben de beklerim bloguma, sevgiler... :)

  YanıtlayınSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...