31 Aralık 2022 Cumartesi

ÖZET 2023

 


Bir yılın daha sonuna geldik. Bana Özet yazımı hatırlatan İlkay’a sevgilerimi yollayarak başlıyorum bu yıl ki özetime.


Uzun zamandır yıllık okuma hedefimi tamamlıyordum, Goodreads kullanmadan önce de ortalama bir rakam tutturuyordum. Maalesef 2022 kara listeye giren bir yıl oldu ve hedefimi tamamlayamayarak 61 kitapta kaldım. Bu sayının bir kısmının da çizgi roman/webtoon olduğunu üzülerek belirmeliyim.

 


Toplamda 14,585 sayfa okumuşum, günde ortalama 40 sayfa ediyor. Okuduklarıma verdiğim ortalama puan ise 3.4.

 

Bu yıl okuduklarımdan en çok aklımda kalanlar: Ben Robot, Kış Yolculuğu, Kafamda Bir Tuhaflık, İskambil Kağıtlarının Esrarı, Tatar Çölü (tekrar okudum ve ilk okumama göre benim için çok farklı bir anlama sahip oldu.)

 

2022 hayatımda genel olarak büyük ve köklü değişikliklerin olduğu bir yıldı. Tamamen kötüydü diyemiyorum ama geneline baktığımda çaba, üzüntü, direnme ve kayıp görüyorum. Bu yıl mezun oldum, yasal stajıma başladım, staj yaptığım bürodan ayrıldım, yeni bir yer buldum, anneannemi kaybettik… Beni en çok üzen sonuncusuydu çünkü insanın elinden gerçekten bir şey gelmiyor.

 

Her şeye rağmen kendimizi avutarak hayata devam ediyoruz. Zaman bir şekilde geçiyor. “Zaman değil de dünya geçiyormuş insanın üzerinden.” (Şükrü Erbaş)

Geçen sene önümü daha net görebilmek ve hedeflerime ulaşmak istemişim. Ne hedefim varmış, onu bile hatırlamıyorum. Ancak şundan eminim ki önümü daha net göremiyorum, sanki gün geçtikçe daha da bulanıklaşıyor gibi. Hayata dair hayal kurmayı genel olarak bıraktığım, yoğunluktan ve psikolojik sorunlarımdan kitap bile okuyamadığım bir yıldı. İşten eve döndüğümde yemek yiyip, bomboş diziler izleyip, bomboş hissettiğim zaman dilimleri çoğunluktaydı.

 

Bu sene yine daha önceki seneler gibi gelecek yıldan sağlık, mutluluk, huzur isteyeceğim. Özellikle sağlık oldukça, bir şekilde devam edebiliyoruz.

 

Herkese iyi yıllar, sevgiyle kalın.7 yorum:

 1. Görseller harika! Umarım bu yıla dair dileklerin gerçekleşir, mutlu yıllar :)

  YanıtlaSil
 2. Fotoğraflar harika önce bunu söyleyeyim de. :)
  Bu arada ben hep senin blog isminle İlkay'ın blog ismini karıştırıyorum zihnimde hangisi hangisiydi diye sürekli bir ayırd etme peşindeyim. :D
  Bazen insanın böyle bomboş bir zaman dilimi geçirmesi gerekebiliyor. Eminim bu bomboş diye nitelendirdiğin zaman da sana çok şey öğretmiştir. Umuyorum 2023 yüzünde güller açtırsın ufukları daha net görmeni sağlasın. :)

  YanıtlaSil
 3. Yaaa <3 Vallahi hiç beklemiyordum adımı görmeyi. Şaşırdım ve gülümsedim kocaman.
  Kaybın içinse gerçekten üzgünüm. Başın sağ olsun.
  Açıkçası 2022'nin çoğu zamanı kötüydü benim için de. Ama bir şekilde, içsel olarak dönüştüm gibi. Bu bana garip geliyor.
  Zaman akıyor ve her şey de onunla birlikte akıyor. Yapmamız gereken şey içimizi sağlam tutmak. Bu zor olsa bile, bazen hiçbir şey içimizden gelmese bile, içimizden geldiğinde mutlu olacağımız şeyleri düşünüp bunlara yer verelim bu yıl. En azından bunu yapacağım ben, buna karar verdim.
  Umarım bu yıl, içini tıpkı bloğunun arka planı gibi uçsuz bucaksız hissettirecek, huzurlu, mutlu ve şanslı bir yıl olur senin, benim ve hepimiz için. Mutlu yıllar! İyi ki yazdın ve iyi ki okuduk. Senin bloğuna gelmeyi bile öyle çok seviyorum ki, gerçekten. <3

  YanıtlaSil
 4. Anneanneciğin nur içinde yatsın.
  2023 sağlıkla, huzurla, mutlulukla, yaşama sevinciyle, bolluk bereketle gelsin .

  YanıtlaSil
 5. tatar çölü okuyum barik :) başın saolsun, 2023 daha enerjik ve neşeli olsun senin içiiin :)

  YanıtlaSil
 6. 2022 benim için de pek parlak bir yıl değildi. Hatta hayatımın en kötü yıllarından biriydi. 2023 için içimdeki umudu koruyorum. Umarım hepimiz için güzel bir yıl olur. Mutlu seneler :-)

  YanıtlaSil
 7. İnşallah dilekleriniz gerçekleşir ve yeni yıl sağlık ve mutluluk getirir.

  YanıtlaSil