15 Ekim 2015 Perşembe

MUHTEŞEM GATSBY - F.SCOTT FITZGERALD


“Ah o yeşil ışık!” diye haykırmak istememe neden olan kitabımız, 1920’lerde geçiyor.

Gatsby, muhteşem olan, aranıp bulunamayan erkek modeli. Aşkına sadık, inatçı ve biraz da çılgın… Cafcaflı partiler verip, sevdiğini bekliyor.

Beklemek her zaman güzel midir?

Kitap, çağdaş dünya klasiklerinden ama okurken klasikmiş gibi hissetmedim. Gayet akıcı, kolay okunabilen bir eser.


Filmini izleyip ardından kitabı alan ben, Gatsby’i Leonardo DiCaprio’dan başkası olarak hayal edemedim. Elinde kadehi, arka planda havai fişekler, en güzel takım elbisesini giymiş, satırların arasından bana doğru bakar gibiydi.

Gatsby bana göre saplantılı bir karakter ve Amerikan Rüya’sının çöküşünün temsili. Sevdim mi derseniz, evet Gatsby sevdiğim karakterlerden biri oldu.


“İnsan davranışlarının yaslandığı yer sağlam kayalar da olabilir, kaygan bataklıklarda; ama neye yaslandığı bir yerden sonra çok da umurumda değil.”


10 yorum:

 1. merhaba :)
  filmini izledim ben de, kitabın tadı ayrı oluyor tabii :)
  sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :)) İkisininde tadı farklı oluyor :))

   Sil
 2. Filmini de kendini de çok sevmiştim. Ah o sarı otomobil...
  Üf sonu çok adaletsiz bitmişti ama ya :( çok üzüldüm Gatsby'e...
  Yine Gatsby'nin o bekleyişi, çaresiz sevgisi, çabası... Ne karakterdi ama... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genelde kitapların yanında, filmler zayıf kalır ama bunda ikisi de çok güzeldi. Sonu beni de çok üzdü, haksızlık ya :/ Unutulmayacak karakterlerden biriydi.. :)

   Sil
 3. merhaba canım :) blog keşif etkinliğinden geliyorum bloğunu severek takip edicem banada beklerim :) http://yildizyagmuruu.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 4. okudum güzel ivit :) yazarın sevgilisi de menşuur :)

  YanıtlaSil
 5. ben filmi izlememiştim ama yine de leo'yu kafamda canlandırmıştım:) o arada çok olumsuz yorum okumuştum kitap hakkında, "zorla bitirdim, hiç güzel değil, yarım bıraktım" vs. düşük beklentiyle okuduğumdan mıdır nedir sevmiştim ben de kitabı ve karakteri:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben hiç yorumlarını okumadım ama şaşırdım şu an. Kitap benim için çok akıcıydı çünkü :)) Leo cuk diye oturmuş cidden :D

   Sil