23 Kasım 2018 Cuma

Tiyatro: La Bastarda di Istanbul


Güneşli ama soğuk bir Floransa günüydü. 7-8 derece olan hava sıcaklığı insanın içini titretiyor ve neden beremi almadım diye vahvahlanmama neden oluyordu. Dersten çıkmış eve dönüyordum. Yolumun üzerinde olan ve genelde ilgimi çekmeyen pano duraklamama sebep oldu çünkü afişte Serra Yılmaz vardı!



Afişi arkadaşıma gönderdim, o başkasına gönderdi, o ona derken 3 Türk, 1 İtalyan ve 1 Ermeni oyunu izlemeye karar verdik.

La Bastarda di Istanbul Elif Şafak’ın Baba ve Piç romanından uyarlanmış. Kitabı henüz okumadım ama oyun İtalyanca olduğu için araştırma yaptım. Belirtmem gerekir ki tiyatro oyunu izleyecek kadar İtalyancam yok hatta neredeyse bende İtalyanca diye bir şey yok! :D

Neyse efendim, dün gece saat 9’da Teatro di Rifredi’de oyunu izledik. Tiyatroyu çok özlemişim, keşke İngilizce oyun da sahneleseler…

Baba ve Piç Elif Şafak’ın Ermeni tehcirini ve ensest ilişkiyi anlattığı kitabı. Tiyatroda böyle bir oyunu izlemek- hatta Doğu’nun hala onların toprakları olduğunu düşünen, ailesi tehciri yaşamış (ona göre soykırım) belgeleri okumak için Türkçe öğrenen bir kızla izlemek “ilginçti”.

 
(Paragraf arası notçuğu: Burada Türk siyasetine ve tarihimize dair çok fazla soruyla karşılaşıyorum. 1915 olayları ve tehcir ile soykırım arasındaki fark da bunlardan biri. Suriye politikaları, Doğu’daki olaylar, ekonomik kriz de merak edilenler listesinde başı çekiyor.)

Oyunda Sezen Aksu ve Tarkan’dan şarkılar duymak, Türk yemek isimlerinin geçmesi, arka planda görünen Beyoğlu olduğunu düşündüğüm manzara İstanbul’un burnumda tütmesine sebep oldu.

Kaynak: http://www.teatrodirifredi.it/it/stagione/spettacolo/bastarda-istanbul/

Üzülerek belirtiyorum ki, oyun esnasında kitaptan okunan parçaları pek anlayamadım, diyalogları anlama oranım ise %40 olabilir. Bu nedenle The Crimes of Grindelwald’ı bitirdikten sonra kitabı okumayı planlıyorum -Tanrı’yı güldürmek istiyorsan planlarından bahset sözünü de unutmayalım-.

Oyunun sonunda Serra Yılmaz’la tanışma fırsatı bulduk. Türkçe konuşmamıza çok şaşırdı ve burada okumamıza bir hayli sevindi. Kendisiyle fotoğraf çekilip, geceyi bitirdik.


32 yorum:

 1. Çok güzel bir gece olmuş bence. Tiyatro, Serra Yılmaz'la tanışmanız. Hatta tiyatronun farklı bir dilde olması bile harika bir deneyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlkay Özgür,
   İtalyanca çok güzel ama zor bir dil :(( Serra Yılmaz'ı İtalyanca konuşurken izlemek garip ve hoştu :))

   Sil
 2. Ne güzel bir geceymiş öyle...

  YanıtlaSil
 3. Çok harika bir etkinlik olmuş. Merakla takip ediyorum Erasmus maceralarını :)

  YanıtlaSil
 4. Oyunun afişlerini görmüştüm.. ne iyi olmuş gitmeniz. 🤗👍

  YanıtlaSil
 5. Güzel bir etkinlik olmuş, ileride de çok değerli bir anı olarak hafızanda ve hayatındaki yerini alacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalemderi,
   Evet, yaşadığım en ilginç günlerden biriydi :))

   Sil
 6. ne güzel bir tesadüf olmuş...sayfama destek olduğunuz için çok teşekkür ediyorum...ben de sizi keyifle takip edeceğim....

  YanıtlaSil
 7. Ben de yıllar önce okumuştum o kitabı.Tiyatrosu da izlemek isterdim doğrusu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yurdagül Çelik,
   Türkiye'de de oynanmış sanırım, eğer tekrar oynanırsa izlemeyi isterim :)) Kitaba yeni başladım ben de :))

   Sil
 8. Çok güzel bir anı olmuş senin için. :)

  YanıtlaSil
 9. Kitabı güzeldi. Yıllar önce okumuştum ama hala aklımda. Etkileyici bir kitaptı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şule Uzundere,
   Ben de yeni başladım ama sonunu okumak istemiyorum :((

   Sil
 10. heeey ne güzel bir deneyim olmuuuuş :) serra ile tanışmak da hoş. türk italyan ermeni de fıkra gibi olmuş :) ayyy sen siyasetçisin amaa o tartışmalara pek girme keyfin kaçmasıııın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deeptone,
   Serra'yı birkez daha gördük, black friday günü yanında bir Türkle Duomo meydanındaydı :D Sen diyene kadar fark etmedim ama cidden fıkra gibi :D Ben girmiyorum Deep, özel olarak soruyorlar :/

   Sil
 11. Ne kadar güzel geçmiş gününüz. Farklı bir dilde olması zorlamıştır tabi ama ilerleyen zamanlarda kendini geliştirdiğini gösterir belki de :) Kendine iyi bak oralarda

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İrem Çelik,
   İtalyancamı geliştirmeye çalışmıyorum artık :D Sen de kendine çok iyi bak :))

   Sil
 12. Valla yanında olmak isterdim ki 😍😊🧡

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatofotofan,
   Keşke olsaydın kii, ben de isterdim :))

   Sil
 13. tiyatro ahh ahh kimbilir en son ne zaman gittim.Çok severim oysa ki ama adıyaman'da böyle etkinlikler biraz zor ne yazık ki
  https://beyazbegonvil.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyaz Begonvil,
   Tiyatroda şehir önemli cidden :(( Keşke her şehrimizde olsa...

   Sil
 14. serra ile tanıştığını demedin ama üzdün beni :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap Eylemi,
   Dertlerimin arasında Serra önemsiz kalmış :D

   Sil
 15. Müthiş bir deneyim olmalı. Her bir detay kendi içinde güzel. İtalya' da türk oyunu izlemek, oyunu İtalyanca izlemek, beyoğlu manzarası, oyunu bir Ermeni ile izlemek, özlem duyulan yemekleri hissetmek, oyunun başrol oyuncusuyla tanışmak. soğuk floransa gününde için ısınmıştır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyaz Yakalı,
   Geçirdiğim ilginç günlerden biriydi kesinlikle :))

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...