9 Mart 2016 Çarşamba

22) UTOPIA - THOMAS MORE

İş Bankası Kültür Yayınları
Çeviri: Sabahattin Eyüboğlu, Vedat Günyol, Mina Urgan
244 sayfa

“Ütopya, ütopik” gibi kavramları günlük hayatımda bolca kullanırım. Bu kelimeleri insanlığa kazandıran kitabı okumak da artık farz olmuştu.

Utopia, her şeyin mükemmel olduğu bir ada. Kitapta bu adanın şehirleri, yönetimi, bilim, sanat ve uğraşları, yaşayışları, ceza sistemi, savaş sistemi ve dinleri anlatılıyor. Yani ideal devleti temsil eden Utopia, her açıdan ele alınıyor.

Yazarımız Thomas More Katolik inanışa sahip bir devlet adamı. Katolik olduğunu belirtiyorum çünkü o dönem de Katoliklerin boşanması oldukça zor, imkansızdı. Oysa kendisi Utopia’da boşanmaya yer verir. Yaşadığı çağda kadınlara pek önem verilmezdi. Küçük kızlar iyi bir eş olsun diye yetiştirilirdi. Lakin More kızlarını okutmaya çalışıp, bilgili insanlar olmaları için çabalamıştır.

1516’da yazdığı eseri Utopia’da özel mülkiyete karşı çıkar. Birçok açıdan sosyalist bir devlet düzenini anlatır. Örneğin Utopialılar her on yılda bir evlerini değiştirirler. Bu Utopia’nın hoşuma giden kurallarından biri.

Marx’da bu kitaptan etkilenmiştir. Ben de etkilendim. Üzerinde uzun uzun düşündüm, okuyan arkadaşımla tartıştık. Özümsedim.

Kitabın İş Bankası’ndan çıkan versiyonu –yani bendeki- İngilizce’den çevrilmiş. Ama Utopia Latince olarak yazıldı. Bu yüzden Latince’den çeviri için Alfa Yayınları’nı tavsiye edebilirim. İleride ben de kitabı Alfa’dan tekrar okuyacağım.

Ayrıca İş Bankası’nın basımında sayfa 109’dan itibaren Mina Urgan’ın 'Thomas More’un Yaşamı ve Utopia’nın İncelenmesi' kitabı yer almakta. More’un hayatını öğrenmem için faydalı oldu lakin yer yer sıkıcılaştığını belirteyim.

Bunlar dışında yayınevinin çevirisini, basımını beğendim. 

İyi okumalar... :D



“Kolay kolay bulunmayan şey, doğrulukla, akıllıca düzenlenmiş bir toplumdur.”

“Malın mülkün kişisel bir hak olduğu, her şeyin parayla ölçüldüğü bir yerde toplumsal adalet ve rahatlık hiçbir zaman gerçekleşmez.”

“Nasıl oluyor da bir eşek kadar bile kafası işlemeyen vicdansız, ahlaksız, budala zenginin biri, sadece birkaç torba altını var diye, akıllı dürüst bir sürü insanı buyruğu altında köle gibi kullanabiliyordu.”


“Bütün öteki ulusların tersine, savaşta kazanılan şerefi şerefsizliğin ta kendisi sayarlar.”


24 yorum:

 1. Hızına yetişemiyorum Kağıt Salıncak!!! bu kelimeleri kazandıran kitaptan bile bi haberdim ben :(( Acun da yapmıştı ya bi ütopya -uçtum yine, geyik olsun da işte- :)))
  Helal olsun More! 10 yılda 1 ev değiştirmek ben almiiim çok zor ama yaa :))) yayın farkettiriyor diyorsun, senden öğrenecek çok şey var Salıncak! Kalemine sağlık!!!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Korefenomeni,
   Acun her işe elini atmış :D Olsuun, bundan sonra okursuun :)) Hızlı değilim Kore ya, listem bitmeyecek :D
   Çok zor değil aslında, her evin içi aynıysa ki kitaba göre öyle :D Alfa'dan basımını okuyunca, değiştiriyor mu öğreneceğim ben de kesin olarak :D Teşekkür ederim güzel yorumun için Koree :))

   Sil
 2. Maşallah diyeyim nazarım değmesin çok hızlı okuyorsun. Okuyacağım zaman Alfa'dan almayı bir kenara yazdım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Nazlıhan,
   Alfa'nın daha iyi olacağını umuyorum çünkü orijinalinden çevirme :)) Teşekkür ederiiim :))

   Sil
 3. Ayıp değil mi blogdaş, ben sunumdan quizden okuyamıyorum sen götürüyorsun kitapları :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kalem Fili,
   Olsun senin de vizen iyi gelecek :D Benimkiler de... Umarım çok kötü olmaz :D :D

   Sil
 4. Ütopik bir toplum konusunda yazmak gerçekten zor, bu nedenle sıkıcı bölümler hoş görülebilir :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Abdullah Özer,
   Sıkıcı olan Utopia değil, Mina Urgan'ın inceleme yazısı :)) Bazı yerlerde kitabı tekrar okuyormuş gibi hissetmiştim :D

   Sil
 5. Hayata geçseydi, ütopik yaşam harika olurdu :D

  YanıtlayınSil
 6. Artık bir kitap alacaksam ilk adres burası..Ben bunu anladım..:) Sevgiler

  YanıtlayınSil
 7. Bir de "Ütopyalar Güzeldir" diye bir şarkı var onu hatırladım... :)

  YanıtlayınSil
 8. Ben de kitabı okumuştum, gerçekten üzerinde uzun uzun düşündürten ilginç bir kitap, keyifli okumalar dilerim:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eren O,
   Kesinlikle, hala etkisindeyim :)) Teşekkür ederim :))

   Sil
 9. Merhaba
  Ütopya güzel bir kitap ve çığır açan bir eser. Ama gerçek hayatta uygulanacak şeyler değil. Bazı uygulamaları kötü sonuçlandı. 10 yıllık ev olayını ben yaşayanlardan dinledim. Bize göre bir uygulama değil, aslında insanların geneline göre değil.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Epichan,
   Aslında sistem oturtulabilse, işleyebilir ama çok zor gerçekten. Fikir olarak oldukça güzel yine de :)) Belki Paris komünü devam edebilseydi.. Bilemiyorum.

   Sil
  2. O konuya girmek istemiyorum. Çünkü okuyanlar genelde bilimsellikten uzak duygusal yaklaşıyorlar. Tarihi verilere baktığımız zaman zaten denenmiş ve işe yaramadığı görüşmüş. Sistem insan doğasına ters bir kere. Hani bir yerde demiştin felsefe okumak istiyorum diye. Mantık olarak sistem başarısız bunu insanlar bilimsel olarak kanıtlamışlar. Bunun yanında daha ihtilalin yapıldığı zamanda sistemin aslında, istenen ile aynı olmadığını yazan ve ağır eleştiriler yapan bilim insanları, düşünürler var. Yani tarih keşkelerle olmaz.

   Sil
  3. Epichan,
   Ben de duygusal yaklaştım tabii ki :D Ne demek istediğinizi anlıyorum ama ütopya okuduğumda hala keşke olsa demekten kendimi alamıyorum ve bazen olabilecekmiş gibi geliyor. O ana denk geldiniz :D Bahsettiğim dönem ihtilalden sonraki dönem değil, Fransa-Prusya savaşı sonrası oluşan hükümet. Gerçi yaklaşık 70 gün sürmüş ama :D

   Sil
 10. İngilizceden okumuştum çok eskiden ama şimdi şimdi Türkçesi'ni de okumak istiyorum Alfa bulunsun aklımda :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dilek Dilek,
   Defalarca okunabilecek bir kitap bence de :))

   Sil
 11. Ütopik ve distopik eserlerin insanlığı en doğru anlatır nitelikte olduğu düşüncesindeyim. More'un bu eseri bir yıldan fazladır rafımda. Kafamın hazır olduğu bir anda okuyup buraya tekrar yorum bırakmayı düşünüyorum :)
  Keyifli okumalar. Kitap sevincimiz bol olsun :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Özlem Yavuz,
   Bence de ama distopyayı yaşadığımızı düşünüyorum. Ütopik olabilsek keşke :)) Okumanı ve yorumlarını bekliyorum :))

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...