20 Mayıs 2019 Pazartesi

ADALARI SEVEN ADAM - D.H. LAWRENCE


33
K Kitaplığı
Çeviri: Celal Üster
37 sayfa

“Adaları seven bir adam vardı. Bir adada doğmuştu, ama çok kalabalık olduğu için oradan hoşlanmıyordu. Onun istediği, tümüyle kendisinin olacak bir adaydı: Orada ille de bir başına yaşaması gerekmiyordu, ama orayı kendi dünyası kılmalıydı.”

Kitabı daha önce duymamıştım, bu yüzden okumak planlarımın arasında yoktu. İnternette adını gördüm ve “Kesin okumalıyım ehe” dedim. Sonuçta adaları seven bir kızdım, bakalım erkek versiyonum nasılmış?

Adaları Seven Adam, kaçma-uzaklaşma duygusunu anlatan uzun bir öykü. İçerik olarak üç adadan oluşuyor. Efendilikten başlayıp yalnızlığa uzanan bu kaçış, nereye kadar sorusunu aklıma getiriyor. Nereye kadar kaçabiliriz? Kaçtığımız her yere kendimizi de götürüyoruz.

Konu açısından güzel olsa da okurken eksik bir şeyler olduğunu hissettim. Bunu da göze alarak, ilginizi çektiyse şans verebilirsiniz.

Not: Sanıyorum ki kitabın basımı tükenmiş, bu nedenle ben e-book olarak okudum.

“Ada artık bir “dünya” değildi. Bir tür sığınaktı.”

“Uyumunu yitirmişti; artık bu dünyaya uymuyordu.”

“Doğanın güçlerini alt edemezsin.”28 yorum:

 1. Celal ÜSTER'i çevirilerinden bilirim. Başarılı da bulurum. Kendi yazdığı hiç bir eserini okumadım henüz. Tanıtım ve haberdar ettiğiniz için teşekkürler.

  İnsan niçin kaçmak ister mevzusu hep peşine düştüğüm bir soru olmuştur. Bu yüzden, bloğumu kaçmak üzerine bir yazıyla açmıştım. Müsaadenizle oradan bir kesit paylaşmak istiyorum: "İnsan; ne zaman dara düşse, bir derde düçar olsa, bir çıkmazın içine girse, diyalog kuramasa yaşadığı toplumla, içinde bulunduğu zamandan ve mekândan öte bir yerlere kaçmak ister. Menfaatin geçer akçe olduğu pazarlardan, gürültülü yalnızlıklardan, başını döndüren, ruhunu karartan gündemlerden, insanın insana yaptığı zulümlerden kaçmak ister.

  İnsandan insana fark var. Kimi yaratıcısına sığınır, kimi sefahata dalar. Kimi bir mürşit arar kendine, kimi bir fahişenin koynunda sabahlar. Kimi bir sır gibi sakınırken cevherini, kimi sosyal medyada an be an gösterir tüm mahremini. Kimi, şehirlerde kule dikmek ister, kimi dünyadan el etek çekip ücra bir köye kaçar. Dağa, denize, mağaraya; yazıya, şiire, kitaplara kaçar. Kitaplara Kaçanlar'dan)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitaplara Kaçanlar,
   Bu yazınızı okumuştum sanırım, çok doğru noktalara değinmişsiniz. Kaçma arzusu bende de var, dünyaya katlanamadığım için çok kitap okuyorum belki de. Bu kitaptaki kahraman -bence- ruhsal olarak kaçmayı başaramamıştı, bedensel olarak bir sürü ada değiştirmesi çok faydalı olmadı.

   Sil
 2. Kaçma isteği herkeste var galiba. Kiminde az kiminde çok... Listeye aldım ama okur muyum bilemedim....

  YanıtlayınSil
 3. Edebiyatla uğraşan çoğu kişinin hayali . Kaçmak kimsenin olmadığı yere kaçmak. Adalara kaçmak

  YanıtlayınSil
 4. Ben de adaları çok severim. Macera adası gibi filmlere bayılırım. Tanıtım için çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğitim Pınarı,
   Bu kitapta tam olarak macera adası gibi değiller ama yine de güzel :))

   Sil
 5. Tabletten kitap okumayı bir ben başaramadım galiba :(

  YanıtlayınSil
 6. Adaları bende çok severim . Güzel bir kitaba benziyor. Teşekkürler listeme eklicem .

  YanıtlayınSil
 7. Bazen ben de bile bırak bütün düzeni kaç hissi doğuyor. Aslında ilgimi çekebilecek bir kitaba benziyor

  YanıtlayınSil
 8. İnsanlardan kaçmanın en kolay yolu onların düşüncelerini görmemektir, yoksa Dünya'nın bir ucundaki adada da olsa insan aklının içinde geziniyorsa diğerlerinin cümleleri bir işe yaramayacaktır.
  Kitap güzel görünüyor...

  YanıtlayınSil
 9. heeey bu yazar çok iyi yaaaa okudum bikaç kitabınııı uyarlama filmlerini de izlediim. ama bu kitabını duymadıydım ben deeee. anladıım adalar tabii kaçmak ve yalnızlık :) büyükadaya kaçsın hihihi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Deeptone,
   Benim tek okuduğum kitabı :))eheheh büyükada <3

   Sil
 10. Ben de hiç duymamıştım kitabı. Ama kitabın ismi bana senin gezi yazılarını anımsattı :) Kitabın içeriği de ilgimi çekti. Aklımda bulunsun bakalım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlkay Özgür,
   Adaları çok seviyorum :)) Keyifli okumalar :))

   Sil
 11. E-book olarak okuyabilirim o zamansa:) Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 12. Kitaba ben de şans vereceğim, tükenmiş olması üzücü. :')

  YanıtlayınSil
 13. Kendine ait ada fikri ne güzel. Bu fikir bile beni kitaba çekti, teşekkürler..

  YanıtlayınSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...