9 Temmuz 2019 Salı

BENİM ADIM ATATÜRK - MURAT ÇAVGA

52
Puslu Yayıncılık
125 sayfa

Benim Adım Atatürk, çocuklar için yazılmış Atatürk’ün hayatını anlatan bir kitap.

Seveceğimi düşünmüştüm ama beni yanılttı. Öncelikle yazarın birinci tekil şahıs anlatma yöntemini kullanmasını beğenmedim. Kitaptaki bazı yerler MEB ders kitaplarının tekrar gibiydi.

Feminist damarımı kabartan bir alıntıyı paylaşayım sizlerle: “Ailenin tek erkek çocuğu olduğum için annem, beni daha da özenle büyüttü.” Böyle bir ayrım gözetildi mi bilmiyorum ama çocuk kitabında yer almamalıydı bence.

Ayrıca kitapta Atatürk’ün kardeşi Makbule Hanım’ı “Makbuş” diye çağırdığı da yazıyor, hiç duymamıştım. 

Atatürk hakkında kitaplar yazılmalı, okunmalı, çocuklara yönelik de çalışmalar yapılmalı, fikirleri öğretilmeli ancak bu kitapların daha ciddi olması gerektiğini düşünüyorum. MEB kitaplarındaki hataları, çıkarılan konuları hepimiz haberlerden gördük. Çocuklar, özenli bir araştırmanın ürünü, yaşlarına uygun gerçek bilgiler ve anılarla dolu Atatürk kitaplarını hak ediyorlar.

“Başarının temel koşulu başarıya inanmaktı.”Durum Raporu: Bir zamanlar arada durum raporu yazardım, eski yazılarıma göz atarken gördüm ve buradayım. :D

Bugün Cansu’yla Uğultulu Tepeler’e başladık, sanırım ortaokulda okumuştum Bordo Siyah Yayınları’ndan. Tekrar okumamın zamanı gelmişti, unutkanlık başa bela. Bilge’yle de Tutunamayanlar’ın Politik Psikolojisi’ni okuyoruz.

İzlediklerime değinecek olursam, dün Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 1-2’yi izledim. Asla bıkmıyorum, evet :D Stranger Things’in yeni sezonuna başladım, özlemişim. Keşke bu kadar kısa olmasaydı, daha çok bölüm çekselerdi. Bu sıralar dizilerden çok filmlere ağırlık verdim. Son izlediğim filmler: My Own Private Idaho, The Aftermath, Leviathan, Milk. Genel olarak hepsini beğendim.

Bende durumlar böyle. Ah, son olarak Sarman yavrularını dışarıya çıkarmaya başladı. Zeytin ve Peynir’e merhaba deyin! Yalnız gündöndümüzü de es geçmeyin. :D 
27 yorum:

 1. Bana da tuhaf geldi kitabın anlatımı.
  Sarman'ın yavrularını çıkartacak böyle güzel bir bahçesinin olması harika bir şey, maşallah.:) Uğultulu Tepeler'i hem kitabını okudum, hem filmini ya da dizi miydi şu an unuttum izledim severim. Ama fazla trajik gelmişti. Yine de unutulmaz bir eser tabii...
  gündöndü çok güzel, olgunlaşınca ay çekirdekleri ne güzel olur...şimdiden afiyet olsun:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bücürük ve Ben,
   Sarman köyde o yüzden :)) Uğultulu Tepeler'i sevmiştim ben de ama trajik evet :))
   Çekirdek yapmamış, sadece görüntü olarak duruyor. Zaten bahçede kendisi çıkıyor, ekilmeden :))

   Sil
  2. 1. Makbuş sözüde,Ailenin tek erkek çocuğu olduğumdan annem beni daha özenle büyüttü sözüde Makbule hanımın hastahane hatıralarından alınmıştır. Anlatım dili Atatürk'ün dilinden yapılmıştır.çocuklar özenli bir araştırmanın ürününü hak ediyor denirken bir yandan da MEB bakanlığının kitaplarına benziyor tenakuzu kitabı yazmak kadar yorumlamanında akıl beceri ve tarih bilgisi içeren insanlar tarafından yapılması gerektiğini hatırlatıyor. Bence kitap değil yorum yetersiz ve bilgisizlikle dolu. Kaldı ki Atatürk gibi önemli bir konuda verilen emeğin sonunda eksikleri var ama teşekkür ederiz gibi bir ibare ile bitirilse iyiniyet kırıntsı taşıyabilecek bir duruş olurdu..bu hali ile kitap değil yorumunuz OLMAMIŞ...

   Sil
  3. Ezdam,
   Yorumunuz için teşekkür ederim ama düşüncelerinize katılmıyorum. Eğer bu kitap çocuklar için hazırlanmışsa bu kitabı kız çocukları da okuyacak demektir, Makbule hanımın anılarında yer alsa da bu kitapta erkek çocuğu diye daha iyi yetiştirilmesi ibaresinin olmasını doğru bulmuyorum. Sizce bir çocuğun erkek diye daha iyi yetiştirilmesi doğru mu?
   Sanırım doğru okuyamamışsınız, kitabı beğenmedim ve MEB kitaplarına benzettim, çocukların bu kitaplardan daha iyilerini hak ettiğini düşünüyorum. Burada bir çelişki olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca bloguma yazdığım yazıyı bırakın da nasıl bitireceğime kendim karar vereyim.
   Akıl, beceri ve tarih bilgisine sahip bir insan olarak, anladığım kadarıyla siz kendinizi öyle görüyorsunuz, kitap eleştirin, okuyalım. Ben burada sadece kitaplar hakkında ne hissettiğimi unutmamak için, sevdiğim ve hoşlanmadığım yönlerini yazıyorum, amacım kimseyi bilgilendirmek değil.

   Sil
 2. ÇOCUKLARA YÖNELİK OLMASI ÇOK İYİ. ÇÜNKÜ GÜNÜMÜZDEKİ ESERLER ÇOCUKLARA BİRAZ AĞIR GELMEKTEDİR. TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğitim Pınarı,
   Çocuklara yönelik eserlerin daha özenli yazılması gerektiğini düşünüyorum postumda da belirttiğim gibi.

   Sil
 3. Zeytiiin, Peyniiirrrr; Merhaba... kendiniz kadar tatlı yaşamlar sürersiniz umarım :DDD

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Calimero,
   Umarıım :D Kendilerini sevdirecekleri günü bekliyoruz :D

   Sil
 4. Bazen ben de anlatım yöntemlerini beğenmiyorum bazı yazarların..
  Ayy ben de başladım Stranger Things'in yeni sezonunaa. *-*

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Birpembesever,
   Çok güzel değil mi ama hemen bitti, boşluğa düştüm bitince :((

   Sil
 5. çocuk kitaplarına gösterilmesi gereken özen konusunda katılıyorum, çok haklısın, erkek çocuklar daha özenle mi yetiştirilmeliymiş :DD, keyifli okumalar:) minişler çok tatlı bu arada:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eren,
   Erkek çocuklarını yetiştirenler kimler acaba :D Minişlere bayılıyorum :))

   Sil
 6. Çocukların ilgisini çekeceğim diye basitliğe kaçılıyor. Oysaki bizler türlü şekillere girmeden anlatan kitaplardan çok da iyi öğrenmiştik Atatürk'ü. Algımız şimdiki çocuklardan daha geride olduğu halde :) Günümüz çocuklarının zekâsının farkında olmak lazım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Klio'nun Şarkısı,
   Katılıyorum kesinlikle. Şekillere girilince de eksik, saçma bilgiler ortaya çıkabiliyor :))

   Sil
 7. yaz sıcağı için çoook hafif kitaplar seçmişsin yaniii :) uğultulu tutunamayan :)

  YanıtlayınSil
 8. Feminist damarımı benim de kabarttı o yaptığın alıntı.Böyle mesajların insanlara verilmesini doğru bulmuyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yurdagül Çelik,
   Ben de, özellikle küçük çocuklar bu mesajlara kolayca inanabilecekken :((

   Sil
 9. Makbuş hitabı doğru. Makbule Atadan'ın anılarının yazıldığı Büyük Kardeşim Atatürk kitabında okumuştum, ona Makbuş diye seslenirmiş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şule Uzundere,
   O zaman hemen düzelteyim o kısmı :)) Bu kitabı da okumam gerek :))

   Sil
 10. Feminist damarlarınızı siz gene fazla kabartmayın derim, yersiz gibi geldi bana. Çocuk kitaplarına daha fazla özen gösterilmesi konusuna sonuna kadar katılıyorum. Atatürk ile ilgili kitaplara ise daha fazla özen gösterilmeli...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cahil Okur,
   Böyle bir cümleyi kız çocuğunun okumasını istemem, özellikle de Atatürk ağzından yazılan bir kitapta :/

   Sil
 11. artık çocuk kadın yaşlı fark etmiyor herkes bir yol ve kişi üzerinden para kazanma peşinde

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sessiz Haykırış,
   Niyeti bu mudur bilmiyorum ama daha dikkatli olunmalı

   Sil
 12. Ah Zeytin ve Peynir! İsimleri bile ne şirin, ne güzel :) Ve sana kesinlikle katılıyorum. Atatürk'ü anlatan daha çok eser yazılmalı, okunmalı, çocuklara bilhassa okutulmalı. Ama bunlar doğru verilere dayalı, ciddi bir şekilde yapılmalı. Sonuçta olumlu bir niyetle bir iş yapılıyorsa ardı da gelmeli diye düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlkay,
   Çok sevimliler gerçekten ama aynı zamanda hala yabaniler :(( Yemek yiyip gidiyorlar :((
   Ben de aynı şekilde düşünüyorum senle.

   Sil
  2. Çok da zekilermiş :))

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...